Przestrzenie wolności

W sobotę i niedzielę, 25 i 26 czerwca, odbędą się w Pszczynie uroczystości kończące obchody 100-lecia powstań śląskich oraz przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.

Marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski oraz burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol zapraszają na „Przestrzenie wolności”, rodzinny weekend edukacyjno-artystyczny kończący obchody 100-lecia powstań śląskich oraz przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Ich inauguracja miała miejsce w czerwcu 2019 roku w Pszczynie.
Rodzinny weekend edukacyjno-artystyczny rozpocznie się od pierwszego lotu konkursowego w ramach zawodów balonowych o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego. Tego dnia w Parku Zamkowym odbędzie się konkurs latawców „Śląskie drachy”. Kolejnym punktem programu będzie widowisko artystyczne „Elegia śląska”, przygotowane przez Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.
Nie zabraknie również miejsca na spektakle i przedstawienia upamiętniające tak ważne dla Ślązaków wydarzenia. W sobotę o godz. 17.30 zaplanowano na rynku żywą lekcję historii, czyli inscenizację historyczną. Ostatnim punktem programu będzie koncert Kaśki Sochackiej.
W niedzielę uroczystości rozpoczną się od Intronizacji Króla Kurkowego. O godz. 10.30 w parku odprawiona zostanie msza polowa. Natomiast w samo południe rozpoczną się oficjalne uroczystości i parada służb mundurowych.
Dla uczestników rodzinnego weekendu edukacyjno-artystycznego przygotowano wiele atrakcji, m.in. koncert Orkiestry Diverto, pokazy kulinarne Remigiusza Rączki czy koncert „Wam powstańcy - gizdy z Pszczyny”, podczas którego będzie okazja wysłuchać pieśni powstańczych w nowych aranżacjach. Wieczorem na scenie zaprezentuje się Sebastian Riedel i Michał Kielak. Ostatnim artystą, który wystąpi podczas weekendu, będzie Gromee.
Przypomnijmy, że Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Od tego roku 20 czerwca to święto państwowe, które upamiętnia trzy zrywy powstańcze z lat 1919 -1921 i czci pamięć ich „bohaterskich uczestników, którzy wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej”.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 7 (21 lipca 2022r.)

Archiwum numerów

  • Numer 6, 22 czerwca 2022r.
  • Numer 5, 12 maja 2022r.
  • Numer 4, 14 kwietnia 2022r.
  • Numer 3, 17 marca 2022r.
  • Numer 2, 17 lutego 2022r.
  • Numer 1, 20 stycznia 2022r.
więcej