Kolej Dużych Prędkości: samorządy protestują

Wraca temat budowy linii Kolei Dużych Prędkości. Warianty proponowane przez spółkę Centralny Port Komunikacyjny przebiegają przez powiat pszczyński. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się lokalni samorządowcy.

Trwają przygotowania do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ich częścią są konsultacje dotyczące wariantowego przebiegu tras kolejowych. Na spotkaniu w Mikołowie spółka opracowująca studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe inwestycji przedstawiła proponowane przebiegi linii Katowice-Ostrawa. Powiat pszczyński i gmina Kobiór wyraziły sprzeciw wobec przebiegu korytarza nr 170, przebijającego się przez Lasy Pszczyńskie. Wiązałoby się to m.in. z rozległym naruszeniem terenów leśnych i zbiorników wodnych, a także istniejących obszarów zabudowy jednorodzinnej i gospodarstw rolnych.
Na spotkaniu złożono wniosek o włączenie w prace nad studium dodatkowych dwóch wariantów.
Pierwszy - wariant A - ustanawiający połączenie Katowice-Ostrawa istniejącą linią E 65. Obecna linia kolejowa E 65 na odcinku Katowice - Czechowice-Dziedzice - Zebrzydowice - Bielsko-Biała objęta jest modernizacją, której kontynuacja zapobiegnie degradacji środowiska i negatywnym zmianom urbanistycznym związanym z wyburzeniami i wywłaszczeniami. Drugi - wariant B - tzw. „mikołowski”, jest modyfikacją linii nr 170 jedynie na terenie powiatu mikołowskiego i odnosi się do częściowego wykorzystania obecnej linii E 65 na odcinku Katowice-Tychy.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 7 (21 lipca 2022r.)

Archiwum numerów

  • Numer 6, 22 czerwca 2022r.
  • Numer 5, 12 maja 2022r.
  • Numer 4, 14 kwietnia 2022r.
  • Numer 3, 17 marca 2022r.
  • Numer 2, 17 lutego 2022r.
  • Numer 1, 20 stycznia 2022r.
więcej