Solidarni z Ukrainą!

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Wstrząsające zdjęcia z Buczy, Irpienia czy Borodzianki na długo pozostaną w pamięci świata. Pokazują one bestialstwo rosyjskich żołnierzy. W samej Buczy część ofiar miała związane za plecami ręce, a strzały oddano w tył głowy. Ich ciała pozostawiono na ulicach miasta. Z kolei w masowym grobie odkrytym obok cerkwi pogrzebano ponad 300 cywilów. Ukraińcy mówią o „nowej Srebrenicy”, gdzie wojska bośniackich Serbów przeprowadzały masowe egzekucje muzułmańskich mieszkańców enklawy.

W związku z tragicznymi wydarzeniami w Buczy, partnerskiego miasta Pszczyny, od 4 do 7 kwietnia w gminie obowiązywała żałoba. Flagi zostały opuszczone do połowy masztu.
- Jesteśmy wstrząśnięci doniesieniami o bestialstwie, jakie miało miejsce w Buczy. Mordowanie mieszkańców podkijowskich miejscowości jest aktem ludobójstwa. Nie ma usprawiedliwienia takich działań. Wstrząsające obrazy okrucieństwa nie mogą pozostać bez międzynarodowych reakcji. Świat nie może pozwolić na to, aby tolerować zbrodnie wojenne. Winni będą musieli ponieść konsekwencję tych haniebnych czynów. Łączymy się w bólu z naszymi przyjaciółmi z Buczy. Chcemy również okazać wsparcie w tak trudnych chwilach. Współpraca obu miast spowodowała, że nawiązaliśmy bliskie relacje. Trudno znaleźć słowa, które mogą wyrazić nasze emocje. Kiedy cierpi Twój przyjaciel, cierpisz również ty - napisali w specjalnym oświadczeniu przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Szczotka i burmistrz Dariusz Skrobol.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 5 (12 maja 2022r.)

Archiwum numerów

  • Numer 4, 14 kwietnia 2022r.
  • Numer 3, 17 marca 2022r.
  • Numer 2, 17 lutego 2022r.
  • Numer 1, 20 stycznia 2022r.
  • Numer 12, 16 grudnia 2021r.
  • Numer 11, 18 listopada 2021r.
więcej