Solidarni z Ukrainą!

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Każdy kolejny dzień jest podobny do poprzedniego. Bombardowane są miasta, wsie, drogi i infrastruktura cywilna, m.in. domy, przedszkola, szkoły, szpitale, kościoły i muzea. Tysiące rodzin straciło dach nad głową. Codziennie są informacje o rannych i zabitych.

W tej strasznej godzinie próby Ukraina nie jest sama. Cały demokratyczny świat wspiera naszego wschodniego sąsiada w walce z Rosją Putina. Każdy to robi na swój sposób. A potrzeby rosną z dnia na dzień. Polską granicę przekroczyło już blisko 2 miliony uchodźców.
Główny ciężar opieki nad uchodźcami spadł na samorządy, organizacje pozarządowe, wolontariuszy i prywatne osoby, które przyjmują ich w swoich domach. Nie czekając na rządowe przepisy, od pierwszego dnia wojny niosą pomoc uciekinierom z Ukrainy. Organizują zbiórki darów, punkty noclegowe, pomoc prawną, psychologiczną i językową. W powiecie pszczyńskim koordynacją pomocy dla obywateli Ukrainy zajmuje się w porozumieniu z gminami zarząd powiatu.
Aby jak najlepiej skoordynować pomoc, ale też skorzystać z ogromnej pomocy oferowanej przez mieszkańców, powiat pszczyński uruchomił adres mailowy: ukraina@powiat.pszczyna.pl. Dzięki temu powstała baza osób i firm, które oferują swoją pomoc. Do tej pory na skrzynkę wpłynęło niemal 400 maili od osób, które oferują zakwaterowanie, transport, wolontariat, pomoc medyczną, mogą być tłumaczami, chcą organizować zajęcia dla ukraińskich dzieci.
Powiększa się baza obiektów, w których można zakwaterować uchodźców z Ukrainy w powiecie pszczyńskim. To zarówno pokoje hotelowe, pomieszczenia w domach ludowych, domach pomocy, salki parafialne czy obiekty sanatoryjne. W 22 obiektach przygotowano 600 miejsc. Na chwilę obecną przebywa w nich 461 osób (dane z 15 marca). Z kolei w prywatnych domach i mieszkaniach schronienie znalazło ponad 800 uchodźców, głównie kobiety z dziećmi.
- Na ten moment mówimy o setkach osób, które zostały zakwaterowane w tych zorganizowanych miejscach oraz niezliczonej ilości osób, które znalazły schronienie w domach naszych mieszkańców, którym za solidarność i wrażliwość serdecznie dziękuję - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.
W związku z bardzo trudną sytuacją mieszkańców ukraińskiej Buczy, z którą od wielu lat współpracuje gmina Pszczyna, zorganizowano dwa transporty z najpotrzebniejszymi produktami. Żywność z wydłużonym terminem ważności, środki czystości oraz higieniczne dotarły już do Ukrainy. W kilkuosobowym zespole, który pojechał na granicę, był burmistrz Dariusz Skrobol. - Naszym przyjaciołom staramy się pomóc dwojako. Na początku marca wysłaliśmy dary od pszczynian. Wiem, że dotarły do obwodu kijowskiego i trafiły do osób najbardziej potrzebujących. Potem wysłaliśmy jeszcze jeden transport. Z kolei w samej Pszczynie tworzymy miejsca pobytowe, organizujemy naukę i zajęcia dla dzieci, naukę języka obcego dla Ukraińców oraz wiele innych akcji, które sprawią, że w naszej gminie poczują się bezpiecznie.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 5 (12 maja 2022r.)

Archiwum numerów

  • Numer 4, 14 kwietnia 2022r.
  • Numer 3, 17 marca 2022r.
  • Numer 2, 17 lutego 2022r.
  • Numer 1, 20 stycznia 2022r.
  • Numer 12, 16 grudnia 2021r.
  • Numer 11, 18 listopada 2021r.
więcej