Jesteśmy z Ukrainą!

24 lutego wojsko Federacji Rosyjskiej zaatakowało niepodległą Ukrainę. Zbrojna agresja stworzyła bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia milionów mieszkańców i mieszkanek naszego wschodniego sąsiada. Bombardowane są ukraińskie miasta, wsie, drogi i infrastruktura cywilna, m.in. przedszkola, szkoły i szpitale. Tysiące rodzin straciło dach nad głową. Cały demokratyczny świat wspiera Ukrainę w walce z Rosją Putina. W tej strasznej godzinie próby nie jesteście sami!

W związku z bardzo trudną sytuacją mieszkańców ukraińskiej Buczy, z którą od wielu lat współpracuje gmina Pszczyna, w piątek w holu ratusza zorganizowano zbiórkę najpotrzebniejszych produktów.
Zebrane przez mieszkańców dary, m.in. żywność z wydłużonym terminem ważności, środki czystości oraz higieniczne, są już na Ukrainie i w najbliższych dniach trafią do naszego miasta partnerskiego! W kilkuosobowym zespole, który pojechał na granicę, był burmistrz Dariusz Skrobol. - Właśnie wypakowaliśmy zebrane przez mieszkańców gminy Pszczyna dary dla przyjaciół z Buczy. Tam sytuacja jest bardzo poważna. Miasto cały czas znajduje na linii frontu. Brakuje leków, żywności i środków higienicznych. Stąd decyzja o natychmiastowym działaniu - relacjonuje Dariusz Skrobol.
Jak dodaje, dary wyjechały w sobotę rano dwoma dużymi busami w kierunku granicy w Korczowej. - Po drugiej stronie czekały trzy samochody na przeładunek. Pomoc zaoferowali Wasilij, pracujący w Pszczynie Witalij oraz ich rodzina. W miarę szybko pokonaliśmy kolejkę. Na miejscu był sznur samochodów z całej Europy i setki Polaków chcących pomagać. To budujący widok! - mówi.
Burmistrz wyjaśnia, że transport jeszcze w sobotę przewieziono do Lwowa, a stamtąd strona ukraińska zorganizuje przerzut swoimi kanałami bezpośrednio do Buczy.
- Mam nadzieję, że wszystko przebiegnie po naszej myśli. My wracamy do domu! Wracamy, ale obraz, który widzieliśmy na granicy z nami pozostanie. Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci! Widok uchodźców z małymi dziećmi zapamiętam na zawsze. Ta wojna nie powinna mieć miejsca! Wracamy i wiemy, że w Pszczynie też trzeba przygotowywać pomoc - dodaje Dariusz Skrobol.
Burmistrz podziękował wszystkim mieszkańcom, którzy przyłączyli się do piątkowej zbiórki!

Dzisiaj, 8 marca, w godzinach 14.00-16.30, uczniowie i nauczyciele III Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej nr 5 w Pszczynie (ul. Kazimierza Wielkiego 5) organizują zajęcia sportowe i animacje dla dzieci i młodzieży przybyłych do Pszczyny z Ukrainy.
Rodziny tych uczniów szkoły zapraszają na kawę i ciasto. Organizatorzy zapraszają też osoby, które przyjęły ich pod swój dach.

Z dnia na dzień powiększa się baza obiektów, w których można zakwaterować uchodźców z Ukrainy w powiecie pszczyńskim. Na chwilę obecną jest ich 330, z czego kilkadziesiąt jest zajętych. To zarówno pokoje hotelowe, pomieszczenia w domach ludowych, domach pomocy, salki parafialne czy obiekty sanatoryjne.
Aby obiekt mógł być objęty porozumieniem z wojewodą, musi zostać zgłoszony do starosty pszczyńskiego, który jest koordynatorem pomocy uchodźcom na naszym terenie. Wszelkie informacje dotyczące pomocy uchodźcom można przesyłać na adres mailowy: ukraina@powiat.pszczyna.pl
W sprawie zakwaterowania uchodźców należy dzwonić pod numer: 721 222 202. Telefon jest czynny przez siedem dni w tygodniu od godz. 8.00 do 22.00.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 5 (12 maja 2022r.)

Archiwum numerów

  • Numer 4, 14 kwietnia 2022r.
  • Numer 3, 17 marca 2022r.
  • Numer 2, 17 lutego 2022r.
  • Numer 1, 20 stycznia 2022r.
  • Numer 12, 16 grudnia 2021r.
  • Numer 11, 18 listopada 2021r.
więcej