Samorządy łączą siły dla szpitala

Otwiera się nowy rozdział w historii pszczyńskiego szpitala. Finalizuje się bowiem projekt przystąpienia gminy Pszczyna do powiatowej spółki prowadzącej szpital. Na kwietniowej sesji radni miejscy większością głosów pozytywnie odpowiedzieli na inicjatywę burmistrza Dariusza Skrobola i przyjęli uchwałę w sprawie objęcia przez gminę udziałów w spółce Centrum Przedsiębiorczości.

Od wielu miesięcy powiat i gminy powiatu pszczyńskiego podejmowały działania zmierzające do powołania samorządowej spółki prowadzącej pszczyński szpital. Na przeszkodzie do jej utworzenia stanęły rządowe plany centralizacji szpitali. W pierwszej kolejności restrukturyzacja ma objąć szpitale powiatowe.
Pod koniec ubiegłego roku minister zdrowia powołał zespół składający się m.in. z przedstawicieli ministerstwa i NFZ, który ma przygotować projekt ustawy w sprawie restrukturyzacji szpitali. Niestety, w składzie zespołu zabrakło przedstawicieli szpitali i samorządów.
Ze względu na brak nowych informacji dotyczących prac strony rządowej nad upaństwowieniem szpitali, burmistrz chciał otrzymać od radnych zgodę, by zlecić przygotowanie analiz finansowych oraz innych niezbędnych dokumentów pozwalających zapoznać się z sytuacją ekonomiczną placówki. To wiedza, którą radni muszą mieć przed podpisaniem odpowiedniego porozumienia.
- Dbałość o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców jest jednym z filarów działania każdego samorządu. Jak pokazały ostatnie miesiące, nie ma tematu ważniejszego. Dzięki wejściu do spółki zarządzającej szpitalem w Pszczynie, gmina zyska nowe narzędzia współdziałania i współdecydowania w tym zakresie. To duża odpowiedzialność, ale i wielka możliwość wsparcia rozwoju największej w powiecie placówki zdrowia - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 11 (22 listopada 2023r.)

Archiwum numerów

  • Numer 10, 25 października 2023r.
  • Numer 9, 28 września 2023r.
  • Numer 8, 23 sierpnia 2023r.
  • Numer 7, 26 lipca 2023r.
  • Numer 6, 23 czerwca 2023r.
  • Numer 5, 25 maja 2023r.
więcej