Szpital dziękuje za wsparcie i apeluje o ostrożność

W imieniu własnym, personelu oraz pacjentów Szpitala Powiatowego w Pszczynie pragnę serdecznie podziękować za wsparcie i okazaną pomoc w tym niezwykle trudnym dla nas czasie epidemii wirusa SARS-CoV-2.

Pomoc udzielona w okresie kiedy wszyscy mierzymy się z ryzykiem zachorowania i szeregiem problemów dnia codziennego jest dla nas niezwykle cenna i stanowi wyraz prawdziwego altruizmu i poczucia wspólnoty. Spotykając się nieustannie z wyrazami solidarności i ludzkiej życzliwości, łatwiej nam pracować na rzecz drugiego człowieka, dbając o pacjentów z należytą starannością, okazując im zrozumienie i cierpliwość, a także zapewniając komfort pracy i poczucie bezpieczeństwa naszemu personelowi.
Dziękujemy instytucjom, firmom, osobom prywatnym, wolontariuszom, organizacjom za każde okazane wsparcie, za dobre słowo, za to że jesteście Państwo razem z nami.
W związku z obserwowaną przez nas zwiększoną śmiertelnością w powiecie pszczyńskim stale apelujemy o stosowanie podstawowych zasad, które mogą nas uchronić przed zachorowaniem i przed narażeniem osób nam bliskich, osób słabszych i tych, dla których COVID-19 może okazać się zabójczy. Należą do nich: zakładanie maseczki, dystans, odkażanie dłoni. Równie ważne jest zadbanie o właściwą dietę, właściwe nawodnienie organizmu oraz odpoczynek. Warto zatroszczyć się o odpowiednią ilość snu i możliwie jak najmniej stresu. Dyscyplina w przestrzeganiu tych kilku zasad jest w stanie ograniczyć wśród nas zachorowalność.
Niezwykle ważnym jest dbanie o stan zdrowia poprzez przyjmowanie na stałe zleconych leków, wypełnianie zaleceń lekarskich, ruch na świeżym powietrzu i wietrzenie pomieszczeń. To wszystko może mieć wpływ na przebieg i rokowanie w sytuacji, kiedy jednak ulegniemy zakażeniu. Nie bez znaczenia jest także dbanie o stan powietrza w naszym otoczeniu, wszak wirus najczęściej atakuje właśnie układ oddechowy.
Pojawiła się również ogromna szansa na zahamowanie epidemii poprzez przystąpienie do szczepienia przeciwko COVID-19. Wszelkie wątpliwości polecam wyjaśniać u lekarzy, do których mają Państwo zaufanie. Właśnie zaufanie jest najważniejszym warunkiem wszystkich kontaktów między ludźmi w ogóle, w szczególności w relacji pomiędzy pacjentem i medykiem. Wszelkie procedury medyczne, w tym także szczepienia, niosą z sobą pewne ryzyka powikłań. Szereg badań klinicznych ma za zadanie określenie ich wagi i częstości występowania. Umiejętności interpretacji tych badań uczą się lekarze przez kilkanaście lat studiów i specjalizacji. Pozostawmy im wyciąganie wniosków z nich i formułowanie zaleceń skierowanych do każdego z nas indywidualnie. Warto pokładać zaufanie w wiedzy i doświadczeniu profesjonalistów, a niekoniecznie ekspertów nieznanej proweniencji ze współczesnego targowiska, jakim w wielu sprawach okazują się odmęty Internetu.
Drodzy Państwo przed nami świąteczny, wyjątkowy i magiczny czas. Czas przeznaczony dla bliskich, dla wielu z nas czas spotkań z rodziną, przyjaciółmi, z ludźmi dla nas najważniejszymi. Nie zapominajmy jednak o trwającej epidemii, spotykajmy się w możliwe wąskim gronie, dbając o siebie i najbliższych.
W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia pragniemy złożyć wszystkim najserdeczniejsze życzenia bożonarodzeniowe. Życzymy Państwu wiele spokoju, zdrowia, oraz radości płynącej z poczucia wewnętrznej harmonii. Mamy ogromną nadzieję, że światło tradycyjnej choinki rozświetlać będzie przez długi czas nasze serca, które zawsze mogą być otwarte na innych ludzi i żywimy niezłomną wiarę w to, że świąteczny opłatek ma niezwykłą moc łączenia rodzin i przyjaciół, nawet jeśli nie mogą być oni obecni przy wigilijnym stole.

dr n. med. Marcin Leśniewski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Pszczynie
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 1 (21 stycznia 2021r.)

Archiwum numerów

  • Numer 12, 18 grudnia 2020r.
  • Numer 11, 20 listopada 2020r.
  • Numer 10, 16 października 2020r.
  • Numer 9, 18 września 2020r.
  • Numer 8, 21 sierpnia 2020r.
  • Numer 7, 24 lipca 2020r.
więcej