Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw Pszczyna na drodze do zeroemisyjności

Konferencja THINK ECO! FORUM „Czysta woda, czysta energia, czysta Polska” w sali lustrzanej pszczyńskiego zamku zainaugurowała specjalną edycję Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Hasłem tegorocznego cyklu spotkań jest Back to Business.

Podczas konferencji przedstawiono innowacyjny projekt dla Pszczyny oparty na technologii wodorowej. Może on doprowadzić do osiągnięcia przez naszą gminę zeroemisyjności, czyli neutralności klimatycznej. - Dzisiaj Pszczyna poczyniła kolejny duży krok w stronę gminy zeroemisyjnej. Realizacja projektu pozwoli zredukować smog, uniezależnić się od zewnętrznych dostawców prądu i gazu, stworzyć nowe możliwości dla innowacyjnego i ekologicznego przemysłu. Dodatkowo wodór będzie stopniowo wprowadzany jako paliwo w transporcie publicznym - mówił burmistrz Dariusz Skrobol. - Unikatowy w skali kraju projekt, który opiera się na wodorze, to idealne rozwiązanie dla Pszczyny, dlatego bardzo cieszę się, że będziemy liderem w nowych rozwiązaniach technologicznych czystego powietrza.
Burmistrz podpisał umowę intencyjną ze spółką SBB Energy SA, spółką Veolia Energia Polska SA oraz Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach na opracowanie koncepcji technologicznej obejmującej produkcję, magazynowanie i utylizację wodoru, który w najbliższych latach może zastąpić gaz i zostać wykorzystany m.in. na potrzeby ciepłownictwa systemowego. Prawie w całości projekt będzie sfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
- W tej chwili projekt jest na etapie koncepcyjnym. Jako firma inżynieryjna, istniejąca od 30 lat, postawiliśmy na wodór jako paliwo przyszłości. Naszą wizją jest wybudowanie czegoś wymiernego od razu, instalacji, która da natychmiastowy efekt produkcji prądu i ciepła - mówił Ziemowit Słomczyński, prezes zarządu SBB Energy SA.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 7 (15 lipca 2021r.)

Archiwum numerów

  • Numer 6, 17 czerwca 2021r.
  • Numer 5, 20 maja 2021r.
  • Numer 4, 22 kwietnia 2021r.
  • Numer 3, 18 marca 2021r.
  • Numer 2, 19 lutego 2021r.
  • Numer 1, 21 stycznia 2021r.
więcej