Rondo już z oficjalną nazwą

Rada miejska podtrzymała rekomendację Komisji Skarg, Wniosków i Petycji w sprawie nadania nazwy skrzyżowaniu ulic Cieszyńskiej, Zdrojowej i Sznelowiec w Pszczynie - „Rondo Powstań Śląskich”. Jednocześnie odrzuciła inne propozycje, w tym wniosek Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pszczynie, która zaproponowała nazwę „Rondo Reformacji”.

Wniosek o nadanie nazwy „Rondo Powstań Śląskich” złożyli radni rady miejskiej, Marek Szklorz oraz Michał Ziebura. Podkreślili w nim, że kierują się uwarunkowaniami geograficznymi, umocowaniami faktów historycznych, a także wolą mieszkańców. Rondo znajduje się na pograniczu osiedla Kolonia Jasna i sołectwa Łąka. Wskazali również, że w pobliskim parku rozpoczęło się I powstanie śląskie mające na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski, a na cmentarzu wojennym „Trzy Dęby” znajdują się mogiły powstańców śląskich i harcerzy rozstrzelanych 4 września 1939 roku oraz żołnierzy Wojska Polskiego poległych 1 i 2 września 1939 roku.
W opinii Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, przy rozpatrywaniu wniosków, które były analizowane w przedmiotowej sprawie, należy kierować się przede wszystkim stanowiskiem jednostek pomocniczych znajdujących się na pograniczu nowo wybudowanego ronda, czyli osiedla Kolonia Jasna oraz sołectwa Łąka, które przyjęły wspólne stanowisko, aby rondu nadać nazwę „Rondo Powstań Śląskich”.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 7 (15 lipca 2021r.)

Archiwum numerów

  • Numer 6, 17 czerwca 2021r.
  • Numer 5, 20 maja 2021r.
  • Numer 4, 22 kwietnia 2021r.
  • Numer 3, 18 marca 2021r.
  • Numer 2, 19 lutego 2021r.
  • Numer 1, 21 stycznia 2021r.
więcej