Kolej dużych prędkości przetnie osiedla, gospodarstwa rolne i rezerwat przyrody

Jak już informowaliśmy, trwają przygotowania do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ich częścią są konsultacje dotyczące przebiegu nowych linii kolei dużych prędkości. W powiecie pszczyńskim zaplanowano m.in. budowę linii nr 170 Katowice/Gliwice - Jastrzębie-Zdrój - granica państwa, która mocno ingeruje w dotychczasowe zagospodarowanie terenu: przecinając obszary historycznej Puszczy Pszczyńskiej, w tym m.in. rezerwat przyrody „Babczyna Dolina” oraz zabudowy jednorodzinnej oraz gospodarstwa rolne.

Spółka Centralny Port Komunikacyjny planuje budowę węzła przesiadkowego z portem lotniczym między Warszawą i Łodzią. Jego zadaniem ma być zintegrowanie połączeń lotniczych, drogowych i kolejowych. W lipcu do publicznej wiadomości podano mapkę z określonymi korytarzami nowych linii kolejowych. Założenia są takie, że przez powiat pszczyński pobiegnie nowa linia nr 170 Katowice/Gliwice - Jastrzębie-Zdrój - granica państwa. W części północnej przetnie cenne przyrodniczo tereny historycznej Puszczy Pszczyńskiej, natomiast w części środkowej i południowo-zachodniej tereny zabudowy mieszkaniowej i zorganizowanych gospodarstw rolnych.
Negatywne stanowisko w sprawie planowanego przebiegu linii kolejowych dużych prędkości przez powiat pszczyński przyjęli samorządowcy podczas Konwentu Starosty, Burmistrza i Wójtów Gmin Powiatu Pszczyńskiego. „Stanowią one ogromne naruszenie terenów leśnych i zbiorników wodnych, a także bardzo mocno ingerują w tereny zabudowane, przecinając istniejące obszary zabudowy jednorodzinnej”.
Jednocześnie samorządowcy stwierdzili, że jedynym możliwym do zaakceptowania wariantem jest ten biegnący wzdłuż autostrady A1, który ocali cenne przyrodniczo i historycznie tereny powiatu pszczyńskiego.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 10 (16 października 2020r.)

Archiwum numerów

  • Numer 9, 18 września 2020r.
  • Numer 8, 21 sierpnia 2020r.
  • Numer 7, 24 lipca 2020r.
  • Numer 6, 19 czerwca 2020r.
  • Numer 5, 13 maja 2020r.
  • Numer 4, 8 kwietnia 2020r.
więcej