Kolej dużych prędkości przetnie osiedla, gospodarstwa rolne i rezerwat przyrody

Jak już informowaliśmy, trwają przygotowania do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ich częścią są konsultacje dotyczące przebiegu nowych linii kolei dużych prędkości. W powiecie pszczyńskim zaplanowano m.in. budowę linii nr 170 Katowice/Gliwice - Jastrzębie-Zdrój - granica państwa, która mocno ingeruje w dotychczasowe zagospodarowanie terenu: przecinając obszary historycznej Puszczy Pszczyńskiej, w tym m.in. rezerwat przyrody „Babczyna Dolina” oraz zabudowy jednorodzinnej oraz gospodarstwa rolne.

Spółka Centralny Port Komunikacyjny planuje budowę węzła przesiadkowego z portem lotniczym między Warszawą i Łodzią. Jego zadaniem ma być zintegrowanie połączeń lotniczych, drogowych i kolejowych. W lipcu do publicznej wiadomości podano mapkę z określonymi korytarzami nowych linii kolejowych. Założenia są takie, że przez powiat pszczyński pobiegnie nowa linia nr 170 Katowice/Gliwice - Jastrzębie-Zdrój - granica państwa. W części północnej przetnie cenne przyrodniczo tereny historycznej Puszczy Pszczyńskiej, natomiast w części środkowej i południowo-zachodniej tereny zabudowy mieszkaniowej i zorganizowanych gospodarstw rolnych.
Negatywne stanowisko w sprawie planowanego przebiegu linii kolejowych dużych prędkości przez powiat pszczyński przyjęli samorządowcy podczas Konwentu Starosty, Burmistrza i Wójtów Gmin Powiatu Pszczyńskiego. „Stanowią one ogromne naruszenie terenów leśnych i zbiorników wodnych, a także bardzo mocno ingerują w tereny zabudowane, przecinając istniejące obszary zabudowy jednorodzinnej”.
Jednocześnie samorządowcy stwierdzili, że jedynym możliwym do zaakceptowania wariantem jest ten biegnący wzdłuż autostrady A1, który ocali cenne przyrodniczo i historycznie tereny powiatu pszczyńskiego.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 7 (15 lipca 2021r.)

Archiwum numerów

  • Numer 6, 17 czerwca 2021r.
  • Numer 5, 20 maja 2021r.
  • Numer 4, 22 kwietnia 2021r.
  • Numer 3, 18 marca 2021r.
  • Numer 2, 19 lutego 2021r.
  • Numer 1, 21 stycznia 2021r.
więcej