Czerwone i żółte powiaty

Na podstawie analiz dynamiki wzrostu zakażeń, Ministerstwo Zdrowia podzieliło powiaty na dwie grupy: czerwone i żółte - z różnym zakresem ograniczeń. Większe obostrzenia obowiązują w powiatach oznaczonych kolorem czerwonym, łagodniejsze w żółtych. Jeśli nowych zachorowań na COVID-19 jest powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys. to do żółtej. Lista jest aktualizowana co tydzień. Obecnie powiat pszczyński jest w żółtej strefie.

Czerwona strefa: bez uprzedzenia i bez wyjaśnienia
W sobotę, 8 sierpnia w dziewięciu powiatach czerwonych, do których zakwalifikowano również powiat pszczyński, wróciły niektóre obostrzenia. Wprowadzono m.in. nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych oraz szereg zakazów, w tym organizowania wydarzeń kulturalnych, sportowych czy też targów i kongresów.
- Bulwersuje przede wszystkim fakt, że nikt czy to z ministerstwa, czy ze służb wojewody nie uprzedził nas o przyporządkowaniu do czerwonej strefy. Wtedy moglibyśmy wcześniej próbować wyjaśniać wątpliwe kwestie oraz wytłumaczyć specyfikę regionu - mówili samorządowcy z powiatu pszczyńskiego.
- Mleko się rozlało i zostaliśmy naznaczeni jako jeden z najbardziej zakażonych powiatów - mówiła Barbara Bandoła, starosta powiatu pszczyńskiego. - Sporym zaskoczeniem dla nas było wpisanie powiatu pszczyńskiego, którego częścią jest nasza gmina, na tzw. czerwoną listę. O wszystkim dowiedzieliśmy się - podobnie jak inne śląskie samorządy - z konferencji prasowej ministra zdrowia - dodawał Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny. - Wprowadzenie w gminie Pszczyna strefy czerwonej jest nie tylko zaskoczeniem dla mieszkańców, ale także poważnym ciosem wymierzonym w przedsiębiorców, zwłaszcza z branży turystycznej i gastronomicznej, którzy dopiero zaczęli odbudowywać się po pierwszych miesiącach pandemii.

Żółta strefa: zniesiono część obostrzeń
Tydzień później powiat pszczyński jako jedyny opuścił strefę czerwoną i trafił do żółtej. - Od 6 do 13 sierpnia liczba aktywnych zakażeń w naszym powiecie spadła, a przyrost nowych przypadków nie był tak duży, jak wcześniej - mówi Barbara Bandoła, która wspólnie z włodarzami gmin zwróciła się do premiera o podanie metodologii zaliczania powiatów do stref oraz o zweryfikowanie różnic w liczbie podawanych w naszym powiecie zakażeń. Odpowiedzi brak.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 10 (16 października 2020r.)

Archiwum numerów

  • Numer 9, 18 września 2020r.
  • Numer 8, 21 sierpnia 2020r.
  • Numer 7, 24 lipca 2020r.
  • Numer 6, 19 czerwca 2020r.
  • Numer 5, 13 maja 2020r.
  • Numer 4, 8 kwietnia 2020r.
więcej