Kolejny zwrot akcji w sprawie budowy węzła na DK1

Marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego zaapelował o „podjęcie działań przychylnych mieszkańcom Województwa Śląskiego, które zaowocują budową węzła w okresie do oddania drogi ekspresowej S1 Kosztowy - Bielsko-Biała”.

Marszałek w swoim piśmie powołał się na stanowiska Rady Miejskiej, Rady Powiatu i Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego, które w przyjętych dokumentach jednoznacznie opowiedziały się za budową węzła drogowego na skrzyżowaniu DK1 z ul. Męczenników Oświęcimskich oraz sfinansowaniu tej inwestycji ze środków krajowych.
Kiedy wydawało się, że budowa węzła drogowego na przecięciu DK1 z ul. Męczenników Oświęcimskich jest tylko kwestią czasu, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wycofała się z tej inwestycji. Tłumacząc swoją decyzję zwiększeniem kosztów oraz utratą znaczenia DK1 po zakończeniu budowy S1 na odcinku Mysłowice Kosztowy - Suchy Potok w Bielsku-Białej. Teraz ewentualny powrót do przebudowy skrzyżowania uzależnia od finansowego zaangażowania samorządów - gminnego i wojewódzkiego.
Najpierw burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol, poinformował premiera Mateusza Morawieckiego, że gmina nie jest w stanie udźwignąć zarówno pod kątem finansowym, jak i organizacyjnym tego zadania. Teraz podobne stanowisko zajął marszałek województwa: „Wojewódzkie Programy Wieloletnie nie pozwalają na znalezienie po stronie województwa jakichkolwiek dodatkowych środków finansowych, które można byłoby przeznaczyć na powyższy cel. Natomiast konieczność budowy przedmiotowego węzła jest niepodważalna”.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 2 (23 lutego 2023r.)

Archiwum numerów

  • Numer 1, 26 stycznia 2023r.
  • Numer 12, 15 grudnia 2022r.
  • Numer 11, 24 listopada 2022r.
  • Numer 10, 19 października 2022r.
  • Numer 9, 22 września 2022r.
  • Numer 8, 18 sierpnia 2022r.
więcej