Zakończyła się pierwsza tura zebrań osiedlowych i sołeckich

Seria 18. spotkań rozpoczęła się na Starym Mieście, a zakończyła w Brzeźcach. Poza jednym,wszystkie miały charakter sprawozdawczy.

Tylko mieszkańcy osiedla Podstarzyniec wybierali nowe władze. Dotychczasowy przewodniczący, Stanisław Zbijowski, podziękował mieszkańcom i burmistrzowi za współpracę i zapowiedział, że nie wystartuje w wyborach na kolejną kadencję. Jedynym kandydatem na to stanowisko był Marek Chrapkiewicz. I to jemu mieszkańcy powierzyli funkcję przewodniczącego osiedla na najbliższe cztery lata. Do zarządu wybrano Adriannę Bażanowską, Romana Urbańczyka, Antoniego Waleczka i Stanisława Zbijowskiego.
Wspólnymi tematami omawianymi na zebraniach są m.in. walka ze smogiem i nowa umowa na wywóz odpadów komunalnych. Na osiedlu Stara Wieś burmistrz Dariusz Skrobol mówił m.in. o realizowanych przez ratusz programach antysmogowych, m.in. gminnym Programie Ograniczenia Niskiej Emisji na lata 2017-2022, który określił kierunki działań związanych z walką ze smogiem oraz rządowym „Stop smog”.
Burmistrz poinformował, że trwają przygotowania do przetargu na wywóz odpadów komunalnych. Obecna umowa obowiązuje do końca czerwca. - Przy wzroście cen i przy tak dużej liczbie zmian w przepisach dotyczących odbioru odpadów komunalnych, nie jesteśmy w stanie ogłosić przetargu na dłuższy okres niż rok, maksimum półtora.
Kluczem do obniżenia ceny za wywozu śmieci o kilka złotych może być kompostowanie. - Ustawodawca wyposażył gminę w możliwość obniżenia kosztów wywozu odpadów komunalnych pod warunkiem kompostowania. Będziemy Państwa o to pytać w deklaracji śmieciowej. Jeśli to robicie, cena śmieci będzie obniżona o pewną kwotę, która będzie wynikać z przetargu - mówił burmistrz.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 2 (23 lutego 2023r.)

Archiwum numerów

  • Numer 1, 26 stycznia 2023r.
  • Numer 12, 15 grudnia 2022r.
  • Numer 11, 24 listopada 2022r.
  • Numer 10, 19 października 2022r.
  • Numer 9, 22 września 2022r.
  • Numer 8, 18 sierpnia 2022r.
więcej