Ministerstwo koszty budowy bezkolizyjnego skrzyżowania przerzuca na samorządy

Do radnych powiatowych i miejskich, którzy w przyjętych jednogłośnie uchwałach intencyjnych apelowali o budowę węzła drogowego na skrzyżowaniu DK1 z ul. Męczenników Oświęcimskich w Pszczynie, dołączyli starostowie powiatów województwa śląskiego.

Apel starostów
Na odbywającym się w pszczyńskim starostwie Konwencie Powiatów Województwa Śląskiego, siedemnastu śląskich starostów zaapelowało m.in. do premiera, wojewody śląskiego i marszałka województwa o zapewnienie finansowania budowy węzła drogowego na skrzyżowaniu DK1 z ul. Męczenników Oświęcimskich. - Udowodniono, że jazda na zatłoczonych ulicach, a więc z niskimi prędkościami średnimi, sprzyja zwiększaniu zużycia paliwa, a w efekcie również zanieczyszczeń komunikacyjnych. Budowa węzła drogowego zaspokoi oczekiwania mieszkańców i kierowców oraz - poprzez upłynnienie ruchu kołowego - wpłynie na ograniczenie emisji toksycznych dla ludzi i środowiska spalin w tym rejonie - mówiła starosta Barbara Bandoła, inicjatorka apelu.
W przyjętym przez starostów stanowisku czytamy m.in.: „Konwent Powiatów Województwa Śląskiego zwraca się o pilne podjęcie działań zmierzających do zapewnienia finansowania budowy węzła drogowego na skrzyżowaniu DK1 z DW 933, tj. ul. Męczenników Oświęcimskich w Pszczynie. Droga Krajowa nr 1 prowadzi ruch tranzytowy krajowy i międzynarodowy. Łączy ze sobą miejscowości powiatu bielskiego, pszczyńskiego oraz miasta Tychy. Na odcinku od Goczałkowic-Zdroju do wylotu z Pszczyny w ciągu dnia jest niemal ciągle zakorkowana. Utrudniony tak dużym natężeniem ruchu przejazd przez ten odcinek DK1 nie tylko stanowi poważną uciążliwość dla mieszkańców Pszczyny, ale w dużej mierze także dla mieszkańców wielu śląskich miejscowości, udających się do pracy w kierunku Katowic czy też Bielska-Białej lub w góry np. na weekendowy wypoczynek”.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 6 (22 czerwca 2022r.)

Archiwum numerów

  • Numer 5, 12 maja 2022r.
  • Numer 4, 14 kwietnia 2022r.
  • Numer 3, 17 marca 2022r.
  • Numer 2, 17 lutego 2022r.
  • Numer 1, 20 stycznia 2022r.
  • Numer 12, 16 grudnia 2021r.
więcej