Radni apelują o budowę węzła drogowego na „jedynce”

Pod koniec ubiegłego roku radni powiatowi i miejscy przyjęli jednogłośnie uchwały intencyjne w sprawie konieczności budowy węzła drogowego na skrzyżowaniu DK1 z ul. Męczenników Oświęcimskich oraz dodatkowego zjazdu z ul. Bielskiej na krajową „jedynkę” w kierunku Bielska-Białej.

Droga Krajowa nr 1 prowadzi ruch tranzytowy krajowy i międzynarodowy. Jest też bardzo istotnym fragmentem ruchu lokalnego, łącząc ze sobą miejscowości powiatu bielskiego, pszczyńskiego oraz miasta Tychy. Od Goczałkowic-Zdroju do wyjazdu z Pszczyny jest praktycznie przez cały dzień zakorkowana.
Sytuację miała zmienić zapowiadana od wielu lat budowa dwupoziomowego węzła drogowego - estakady z ruchem okrężnym poniżej - na skrzyżowaniu krajowej "jedynki" z ul. Męczenników Oświęcimskich. Niestety, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wycofała się z tej inwestycji. Tłumacząc swoją decyzję zwiększeniem kosztów oraz utratą znaczenia DK1 po zakończeniu budowy S1 na odcinku Mysłowice Kosztowy - Suchy Potok w Bielsku-Białej. Wtedy krajowa „jedynka” biegnąca przez Pszczynę zostanie zgodnie z ustawą o drogach publicznych zdegradowana do kategorii dróg wojewódzkich. Wtedy też, zdaniem GDDKiA, utraci znaczenie tranzytowe, stanie się drogą przenoszącą ruch lokalny i regionalny i zostanie przekazana w zarząd władzom samorządowym. A obecnie funkcjonujący przekrój z dwoma jezdniami wyposażony w dwa pasy jezdni ze skrzyżowaniami z sygnalizacją świetlną zapewni warunki odpowiednie dla ruchu regionalnego.
Przypomnijmy, że projekt był wpisany jako przedsięwzięcie kluczowe do opublikowanego w grudniu 2017 roku przez Ministerstwo Rozwoju „Programu dla Śląska”. Dokument ten był prezentowany przez premiera w grudniu 2017 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 6 (22 czerwca 2022r.)

Archiwum numerów

  • Numer 5, 12 maja 2022r.
  • Numer 4, 14 kwietnia 2022r.
  • Numer 3, 17 marca 2022r.
  • Numer 2, 17 lutego 2022r.
  • Numer 1, 20 stycznia 2022r.
  • Numer 12, 16 grudnia 2021r.
więcej