Wyborcze zamieszanie. Sześciu radnych straciło mandaty

Wojewoda śląski zdecydował o ponownym przeprowadzeniu wyborów do rady powiatu pszczyńskiego w okręgu wyborczym nr 4 obejmującym sołectwa gminy Pszczyna. Tym samym w dniu publikacji zarządzenia w „Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego” wygasły mandaty sześciu radnych powiatowych.

W opublikowanym we wtorek, 12 marca zarządzeniu wojewoda nakazał ponownie przeliczyć głosy w wyborach do rady powiatu w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 26 z siedzibą w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łące. Termin wyznaczył na ostatni dzień marca.
Do tego czasu oraz ustalenia ostatecznych wyników wyborów w tym okręgu wygasły mandaty sześciu radnych: Aleksandra Malchera (Prawo i Sprawiedliwość), Zdzisława Grygiera i Waldemara Lipusa (Liga Samorządowa Pierwsza), a także Grzegorza Wanota, Michała Pudełko i Janusza Orlika (KWW Ziemia Pszczyńska). Oznacza to, że nie będą oni mogli brać czynnego udziału w zaplanowanej na 27 marca sesji rady powiatu oraz w pracach komisji rady, a Grzegorz Wanot dodatkowo w posiedzeniach zarządu powiatu.
Prawdopodobnie, ponowne przeliczenie głosów wynika z błędu komisji przy wpisywaniu wyników.

INFORMACJA STAROSTWA POWIATOWEGO
Zarządzenie wojewody o wygaszeniu mandatów sześciu radnych powiatowych oraz ponownym przeliczeniu głosów nie powoduje zagrożenia dla ciągłości prac Rady Powiatu Pszczyńskiego.
Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym, rada obraduje i podejmuje decyzje w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady. Wojewoda śląski wygasił mandaty sześciu radnych, ale nie oznacza to, że pozostałych 17 radnych nie może wykonywać swoich funkcji. Ci radni nie utracili swoich mandatów i mogą reprezentować mieszkańców powiatu pszczyńskiego.
Wojewoda uchylił mandaty radnych z dniem 12 marca, dlatego ta decyzja nie ma wypływu na ważność wcześniejszych decyzji podejmowanych przez Radę Powiatu.
Po ponownym przeliczeniu głosów, ustaleniu wyników wyborów, podziale mandatów w okręgu nr 4 oraz zatwierdzeniu wyników wyborów przez Komisarza Wyborczego w Bielsku-Białej, zostanie zwołana sesja Rady Powiatu Pszczyńskiego, podczas której radni z okręgu nr 4 otrzymają zaświadczenia o wyborze, złożą ślubowanie i od tego momentu ponownie będą reprezentować mieszkańców swojego okręgu. Konieczne będzie także dokonanie wyboru przewodniczących i wiceprzewodniczących komisji oraz członka zarządu powiatu.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 7 (21 lipca 2022r.)

Archiwum numerów

  • Numer 6, 22 czerwca 2022r.
  • Numer 5, 12 maja 2022r.
  • Numer 4, 14 kwietnia 2022r.
  • Numer 3, 17 marca 2022r.
  • Numer 2, 17 lutego 2022r.
  • Numer 1, 20 stycznia 2022r.
więcej