Kumulacja roczników. Samorządy przygotowują dodatkowe miejsca w szkołach

Rządowa reforma wymusiła na samorządach dostosowanie szkół do nowych wymogów. Efektem likwidacji gimnazjów oraz powrotu do 8-klasowej szkoły podstawowej jest nabór w roku szkolnym 2019/2020 tzw. „podwójnego rocznika”. Oznacza to, że we wrześniu w szkołach średnich spotkają się absolwenci III klas gimnazjów oraz VIII klas szkół podstawowych.

Kumulacja dwóch roczników doprowadzi do przepełnienia szkół ponadpodstawowych oraz utrudni naukę. Skalę problemu najlepiej obrazują liczby. W powiecie pszczyńskim dotychczas przyjmowano do szkół ponadgimnazjalnych średnio około 600 absolwentów. W tym roku ta liczba wzrośnie co najmniej dwukrotnie. Szacuje się, że o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych ubiegać się może ponad 1 200 uczniów.
O ile są miejsca w klasach zawodowych, o tyle ich nie ma w ogólniakach. Pszczyna i powiat pszczyński potrzebują liceów ogólnokształcących. - Podwoiliśmy miejsca w klasach branżowych i technikach, bo mieliśmy te możliwości. Nie możemy jednak podwoić klas ogólnokształcących, ponieważ w budynku, którym dysponujemy, zabytkowym i pięknym, nie ma takich możliwości - mówiła na sesji rady powiatu starosta Barbara Bandoła. - Musimy zadbać o to, odpowiedzialnie, aby młodzież, która chce w przyszłości uczyć się w dobrych liceach ogólnokształcących, mogła to robić. Nie zrobimy tego tylko w oparciu o Chrobrego. Musimy stworzyć równe szanse zarówno młodzieży, która chce uczyć się w szkołach branżowych i technikach, jak i liceach ogólnokształcących.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 13 (20 września 2019r.)

Archiwum numerów

  • Numer 12, 29 sierpnia 2019r.
  • Numer 11, 31 lipca 2019r.
  • Numer 10, 11 lipca 2019r.
  • Numer 9, 13 czerwca 2019r.
  • Numer 8, 23 maja 2019r.
  • Numer 7, 9 maja 2019r.
więcej