Będzie referendum w sprawie opłaty ekologicznej?

Zakończyły się zebrania sprawozdawczo-wyborcze i sprawozdawcze na osiedlach. Od czwartku, 24 stycznia do środy, 6 lutego odbyło się 12 spotkań. Na Starym Mieście, Powstańców Śląskich, Ignacego Daszyńskiego i Starej Wsi wybierano przewodniczących i zarządy osiedli.

Do zmiany przewodniczącego doszło tylko na osiedlu Powstańców Śląskich. Beata Hellwig zastąpiła na tym stanowisku Annę Chroszcz. Na pozostałych osiedlach mieszkańcy na kolejne cztery lata wybrali urzędujących przewodniczących. Na Starym Mieście Marię Kaczyńską-Kapusta, na Daszyńskiego - Janusza Prządkę, a na Starej Wsi - Mariana Szwarca.
Wspólnymi tematami omawianymi na zebraniach są m.in. konsekwencje wprowadzania przez samorząd rządowej reformy oświaty oraz walka ze smogiem. Tematem dyskusji w tej ostatniej sprawie jest m.in. kwestia „opłaty ekologicznej pobieranej od właścicieli budynków”, którą wraz z postulatami dotyczącymi poprawy jakości powietrza w gminie przedstawiła w piśmie do rady miejskiej Kampania Obywatelska „Nie Dokarmiaj Smoga”. Zebrane w ten sposób środki miałyby zasilić budżet gminnego Programu Ograniczenia Niskiej Emisji.
Uczestnicy zebrań opiniują w formie uchwały intencyjnej propozycję jej wprowadzenia. Pomysł jest kontrowersyjny i ma więcej przeciwników niż zwolenników. To przecież kolejny podatek - argumentują ci ostatni. Pojawiają się też głosy, że o ewentualnym przyjęciu lub odrzuceniu opłaty ekologicznej powinni zdecydować mieszkańcy w referendum.
Na drugą połowę marca zaplanowano zebrania w sołectwach.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 7 (15 lipca 2021r.)

Archiwum numerów

  • Numer 6, 17 czerwca 2021r.
  • Numer 5, 20 maja 2021r.
  • Numer 4, 22 kwietnia 2021r.
  • Numer 3, 18 marca 2021r.
  • Numer 2, 19 lutego 2021r.
  • Numer 1, 21 stycznia 2021r.
więcej