Samorządy łączą siły przeciwko dwuzmianowości w szkołach oraz nauce w soboty 

Powiat pszczyński i gmina Pszczyna wspólnie zabezpieczą miejsca w szkołach średnich dla tegorocznych absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych. A że nie jest to łatwe, wystarczy powiedzieć, że w wyniku rządowej reformy oświaty w szkołach trzeba przygotować podwójną liczbę miejsc.

Reforma wymusiła na samorządach dostosowanie szkół do nowych wymogów. Efektem likwidacji gimnazjów oraz powrotu do 8-klasowej szkoły podstawowej jest nabór w roku szkolnym 2019/2020 „podwójnego rocznika”, czyli absolwentów III klas gimnazjów oraz VIII klas szkoły podstawowej. Oznacza to, że nie 600, jak do tej pory, ale
1 200 miejsc samorząd musi zabezpieczyć w szkołach średnich.
Skalę przedsięwzięcia najlepiej obrazują liczby. W obecnym roku szkolnym gimnazja oraz szkoły podstawowe w powiecie pszczyńskim ukończy łącznie 2 409 uczniów (1 174 gimnazjalistów oraz 1 235 ósmoklasistów). Aktualnie w pięciu zespołach szkół prowadzonych przez powiat (trzy średnie szkoły pszczyńskie, jedna w Woli oraz szkoła specjalna) uczy się we wszystkich klasach 2 147 uczniów.
Aby przygotować szkoły do zwiększonego naboru powiat pszczyński oraz gmina Pszczyna przygotowały wspólne rozwiązania. W powiatowych zespołach szkół podwojona zostanie liczba oddziałów, np. w byłej Samochodówce” nabór odbędzie się nie do 8, ale 16 oddziałów, natomiast w byłej szkole rolniczej w miejsce 10 oddziałów powstanie 20. O dwa oddziały więcej będzie też w I LO im. Bolesława Chrobrego.
Ponadto do PZS nr 1 zostanie przekazany budynek przy ul. Bogedaina 20, który jest obecnie w posiadaniu PZS nr 2. Dodatkowe sale do zajęć praktycznych powstaną w budynku warsztatów szkolnych, zagospodarowana zostanie również część pomieszczeń budynku internatu przy ul. Szymanowskiego 10, w których powstanie siedem nowych sal lekcyjnych.
Kolejnym krokiem, zgodnym zresztą z zapisami ustawowymi, jest przekazanie przez gminę III LO, które wraz ze szkołą podstawową i żłobkiem mieści się w budynku przy ul. Kazimierza Wielkiego, powiatowi. Pozwoli to m.in. na uporządkowanie zadań przypisanych gminie i powiatowi w zakresie prowadzenia placówek oświatowych oraz oddzielenie uczniów szkoły podstawowej od młodzieży licealnej. Szkoła zyska również własny budynek przy ul Batorego, była siedziba Gimnazjum nr 1, w którym od września uruchomionych zostanie 12 oddziałów klas pierwszych - sześć po gimnazjum i sześć po szkole podstawowej. Uczniowie obecnych klas I i II dokończą swoją edukację w budynku przy ul. Kazimierza Wielkiego.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 7 (15 lipca 2021r.)

Archiwum numerów

  • Numer 6, 17 czerwca 2021r.
  • Numer 5, 20 maja 2021r.
  • Numer 4, 22 kwietnia 2021r.
  • Numer 3, 18 marca 2021r.
  • Numer 2, 19 lutego 2021r.
  • Numer 1, 21 stycznia 2021r.
więcej