Kontrakt na endoprotezy bardzo potrzebny

W sierpniu na oddziały pszczyńskiego szpitala publicznego przyjęto 545 pacjentów. Izba przyjęć udzieliła pomocy 866 osobom, które nie wymagały hospitalizacji. Na świat przyszło 45. noworodków. Tyle statystyka, która świadczy o zasadności istnienia szpitala w Pszczynie.

Po miesięcznej przerwie 1 sierpnia szpital ponownie zaczął przyjmować pacjentów. Pierwszy pojawił się już 31 lipca pięć minut przed północą. Obowiązujący do 30 czerwca 2021 roku kontrakt z NFZ obejmuje następujące oddziały: anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii urazowo-ortopedycznej, chirurgii ogólnej, neonatologiczny, geriatryczny, chorób wewnętrznych, neurologiczny, ginekologiczno-położniczy oraz świadczenia w izbie przyjęć.
Niestety, jest on niższy o 8 mln zł w porównaniu do tego, który miała spółka Centrum Dializa. Stąd m.in. brak umowy na poradnie specjalistyczne, co bardzo utrudnia dostęp mieszkańców powiatu pszczyńskiego do lekarzy specjalistów. Brak również osobnej umowy na rentgen, tomograf i rehabilitację.
Jak nam się udało dowiedzieć, dopiero w przyszłym roku NFZ planuje ogłosić konkurs na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną. - W pierwszym kwartale 2019 r. planujemy ogłosić tzw. duży konkurs na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną - dla podmiotów, które nie funkcjonują w ramach tzw. sieci szpitali. Do postępowania będą mogły przystąpić wszystkie zainteresowane i spełniające  kryteria podmioty. Podobnie z rehabilitacją i tzw. świadczeniami kosztochłonnymi czyli tomografem i rezonansem - na te świadczenia Śląski OW NFZ planuje rozpisanie konkursu w 4 kwartale 2018 r. - informuje Małgorzata Doros, rzecznik prasowy Śląskiego OW NFZ w Katowicach.
W szpitalu nie są również przeprowadzane zabiegi tzw. endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego. Są to świadczenia, na które pacjenci czekają latami, a usprawnienie obu tych stawów znacznie poprawia komfort ich życia. Jednak NFZ poinformował, że kontraktu na te usługi nie przyzna. Okazało się, że na przeszkodzie stanęła interpretacja przepisów dotyczących świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 10 (11 lipca 2019r.)

Archiwum numerów

  • Numer 9, 13 czerwca 2019r.
  • Numer 8, 23 maja 2019r.
  • Numer 7, 9 maja 2019r.
  • Numer 6, 18 kwietnia 2019r.
  • Numer 5, 28 marca 2019r.
  • Numer 4, 14 marca 2019r.
więcej