Nowy rozdział w dziejach rezydencji Hochbergów

W pierwszą środę lipca starosta pszczyński, Paweł Sadza i dyrektor Muzeum Zamkowego, Maciej Kluss podpisali akt notarialny, na mocy którego rezydencję myśliwską Hochbergów w Promnicach przekazano bezpłatnie Muzeum Zamkowemu w Pszczynie. Otwiera to nowy rozdział w jej dziejach.

W Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach na specjalnej konferencji prasowej spotkali się z mediami członek zarządu województwa śląskiego, Henryk Mercik, dyrektor Muzeum Zamkowego, Maciej Kluss oraz członek zarządu powiatu pszczyńskiego, Grzegorz Nogły. 
Przejęcie obiektu przez Muzeum Zamkowe pozwoli na rozszerzenie działalności muzealnej i uzupełnienie ekspozycji. - Starania Muzeum Zamkowego w Pszczynie trwały przez kilkanaście lat. Chciałbym, by to był kolejny etap renowacji całego kompleksu. Zameczek wymaga kosztownej modernizacji, ale taka perełka jest tego naprawdę warta. Chciałbym, żeby Promnice były muzeum o charakterze myśliwskim, będą tu realizowane działania muzealne, edukacyjne, zgłębiane tradycje kulinarne. Chcemy kontynuować misję muzeum otwartego, dlatego nie zamykamy się na działalność gastronomiczną i biznesową - mówił podczas konferencji Maciej Kluss.
Zameczek położony jest na cyplu Jeziora Paprocańskiego, w kompleksie leśnym dawnej Puszczy Pszczyńskiej. Wybudowany w 1861 roku, odbudowany po pożarze w 1868 roku, stał się rezydencją myśliwską rodziny Hochbergów. Na zespół zamkowo-parkowy składa się kilka działek, pałacyk oraz kilka innych obiektów, m.in. dawna książęca wozownia i gajówka. Nieruchomości wyceniono na 58 mln zł.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 10 (11 lipca 2019r.)

Archiwum numerów

  • Numer 9, 13 czerwca 2019r.
  • Numer 8, 23 maja 2019r.
  • Numer 7, 9 maja 2019r.
  • Numer 6, 18 kwietnia 2019r.
  • Numer 5, 28 marca 2019r.
  • Numer 4, 14 marca 2019r.
więcej