Podstawą silnego państwa są wolni obywatele!

Na Placu Zwycięstwa i Wolności odbyły się pszczyńskie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Rozpoczęła je uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny w kościele Wszystkich Świętych.

Następnie parlamentarzyści, samorządowcy, kombatanci, harcerze, wodniacy, uczniowie klas mundurowych, młodzież i dyrektorzy szkół oraz członkowie Bractwa Kurkowego i mieszkańcy powiatu pszczyńskiego przeszli w asyście orkiestry „Krupiński” pod Pomnik Wdzięczności. Tam w imieniu samorządowców głos zabrał starosta pszczyński, Paweł Sadza, który przypomniał znaczenie wydarzeń z listopada 1918 roku. - Choć Polska zniknęła z map świata na 123 lata, nigdy nie zgasł żar i nadzieja w sercach Polaków. To dzięki niezłomności i wielkiej odwadze naszych przodków, po latach niebytu, nasz kraj odzyskał niepodległość. Był to proces trudny i długi, okraszony poświęceniem, cierpieniem, a często nawet i życiem wielu obywateli naszej ojczyzny. To trudna lekcja historii, ale warta przypominania. Przede wszystkim ze względu na szacunek do tych wszystkich, którzy walczyli o naszą teraźniejszość i naszą przyszłość. To dzięki nim możemy żyć w kraju niezależnym, którego największą siłą są jego obywatele. Szanowni Państwo, jeszcze wierzymy w to, że dzisiaj każdy może przecież żyć tak, jak chce. Nikt nie może nam niczego narzucić czy zmusić do określonego zachowania - to już było, my musimy zadbać o to, by nigdy więcej nie wróciło. Uczmy nasze dzieci, że podstawą silnego państwa są wolni, podkreślmy to jeszcze raz, wolni obywatele. To my wszyscy razem tworzymy Polskę. Wielokrotnie mówił Władysław Bartoszewski, że kto gardzi ludźmi, obojętnie z jakich powodów, ten przede wszystkim gardzi sobą. Mimo wszystko patrzmy na to, co nas jednoczy, a nie na to, co różni. I pamiętajmy, że 11 listopada to dzień radosny, w którym z refleksją wspominamy przeszłość, aby przede wszystkim z nadzieją patrzeć w przyszłość.
11 listopada to również święto Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pszczynie, które w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia reaktywacji. Życzenia braciom kurkowym złożyli burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol oraz starosta pszczyński, Paweł Sadza.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 14 (11 października 2018r.)

Archiwum numerów

  • Numer 13, 28 września 2018r.
  • Numer 12, 13 września 2018r.
  • Numer 11, 23 sierpnia 2018r.
  • Numer 10, 3 sierpnia 2018r.
  • Numer 9, 3 lipca 2018r.
  • Numer 8, 7 czerwca 2018r.
więcej