Za murami klasztoru

Mroczna atmosfera w żeńskim klasztorze o zaostrzonej regule na początku XX wieku na katalońskiej prowincji - zakaz rozmawiania, ustawiczny post, umartwianie się przez noszenie włosienicy, całkowity brak kontaktów ze światem zewnętrznym, bezwzględna zależność od przeoryszy, nieustanne modły także o północy, ciągła kontrola i całkowite ubóstwo, to tylko część zakonnego życia, mamy wrażenie, że czas cofnął się o kilka wieków.

W ten świat próbują wejść dwie młode nowicjuszki, w których przysposabianiu do nowego życia istotną rolę odegrał zakonnik przebywający w klasztorze w charakterze spowiednika. Jest on też utalentowanym muzykiem, „zesłanym” tu za karę. Absolutna klasztorna cisza ma sprzyjać bowiem większemu oddaniu się sprawom boskim. Postawa spowiednika wobec kandydatek na zakonnice wywołała skandal, co doprowadziło w rezultacie do wytoczenia mu kościelnego procesu. To rzecz o nietolerancji, hipokryzji, ale także o samotności.
Intryguje nietypowy charakter narracji należący do kilku postaci - spowiednika, przeoryszy, zakonnic czy obrońcy w procesie. Początek i koniec fabuły dotyczy tego samego problemu, czyli procesu zakonnika oskarżonego o herezję i nieposłuszeństwo. Powieść przeplatana jest cytowaniem poszczególnych, kuriozalnych często reguł obowiązujących w klasztorze. Przy tym wszystkim autor nie ocenia, nie krytykuje, ani też nie chwali. Zajmująca lektura.

Jaume Cabre - (ur. w 1947 r. w Barcelonie), najwybitniejszy pisarz Katalonii, w Polsce wydano powieści „Wyznaję”, „Głosy Pamano”, „Jaśnie pani”, „Cień eunucha”.

Jaume Cabre: Agonia dźwięków. Tł. Anna Sawicka. Wyd. Marginesy. Warszawa 2017.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 2 (7 lutego 2019r.)

Archiwum numerów

  • Numer 1, 17 stycznia 2019r.
  • Numer 18, 19 grudnia 2018r.
  • Numer 17, 6 grudnia 2018r.
  • Numer 16, 22 listopada 2018r.
  • Numer 15, 29 października 2018r.
  • Numer 14, 11 października 2018r.
więcej