Nowa galeria w starych murach

Przeniesienie Miejskiej Autorskiej Galerii z ul. Bramkowej do lokalu „Pod 13” w Pszczyńskim Centrum Kultury miało rangę sporego wydarzenia kulturalnego, jako że wiązało się z otwarciem wystawy w nowej siedzibie i przyciągnęło pokaźną grupę zainteresowanych.

Wystawa prezentuje malarstwo artysty Stanisława Szroborza oraz grupy „Ameia Proart”, do której aktualnie należą Anna Stoszek-Szroborz, Monika Balcar-Konieczny i Alicja Szymczak. Jak mówi Anna Szroborz, nowa galeria pod nazwą „Art/13” jest kontynuatorką wystawienniczej działalności galerii „Pod 13” Centrum Kultury oraz 10-letniej pracy twórczo-ekspozycyjnej salonu wystawienniczego przy ul. Bramkowej.
Stowarzyszenie „Ameia Proart”powstało kilka lat temu i ma na celu propagowanie malarstwa i jego twórców działających współcześnie w Pszczynie oraz promocję miasta. W związku z tym miały miejsce artystyczne spotkania i wystawy tematyczne („Ptaki”, „Ogrody Amei”) prezentowane w Pszczynie, a także w Czechowicach, Brzeszczach, Bestwinie, Oświęcimiu i Kętach. Działalność grupy zapoczątkowana została akcją „Seniorzy dzieciom”, co miało swoje odbicie w pracy z dziećmi w dziesięciu przedszkolach w powiecie i wystawach prac zarówno seniorek, jak i dzieci.
Wernisaż 18 sierpnia otworzył wystawę Galerii „Art/13” ukazującą prace wykonane różnymi technikami malarskimi, związane zarówno z wystawami tematycznymi wymienionymi powyżej, jak i powstałe poza nimi. Osobną grupę stanowi rozpoznawalne malarstwo Stanisława Szroborza, ujmujące przede wszystkim architektoniczne obiekty czy detale naszego miasta, rozświetlone magicznymi refleksami indywidualnego spojrzenia artysty.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 17 (30 listopada 2017r.)

Archiwum numerów

  • Numer 16, 17 listopada 2017r.
  • Numer 15, 25 października 2017r.
  • Numer 14, 16 października 2017r.
  • Numer 13, 21 września 2017r.
  • Numer 12, 31 sierpnia 2017r.
  • Numer 11, 10 sierpnia 2017r.
więcej