Odosobnienie

Kilkusetosobowa grupa polskich oficerów znalazła się na początku II wojny światowej w obozie odosobnienia na szkockiej wyspie Bute. Odsunięci zostali od uczestnictwa w życiu politycznym i tym samym wojennym, jako przedstawiciele władzy sanacyjnej w opozycji do gen. Władysława Sikorskiego (naczelnego wodza Wojska Polskiego od końca września 1939 r.).

Oficerowie ci otrzymywali wyposażenie, mogli nawet sprowadzić rodziny, ale nie wolno im było opuścić wyspy i uczestniczyć w działaniach wojennych, mimo gotowości do walki. Uważali to za ogromny dyshonor i krzywdę, wielu z nich nie przyznawało się do tego po wojnie.
Los więźnia na wyspie podzielał też wujek autorki - Ignacy Raczkowski, który podczas pobytu na Bute zmarł i tam został pochowany. Milczenie rodziny na ten temat stało się dla Małgorzaty Szejnert inspiracją do zbadania sprawy i napisania książki wyjaśniającej ten mało znany epizod z historii losów Polaków w czasie II wojny.
Autorka, jak zwykle dociekliwa, szuka wszelkich śladów, które pomogłyby naświetlić niejasną, upokarzającą sytuację Polaków uwięzionych przez swoich na skutek politycznych animozji, podczas gdy wokół szalała wojna! (Czy historia nas czegoś nauczyła? Należy wątpić.).
Małgorzata Szejnert: Wyspa węży. Wyd. Znak. Kraków 2018.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 7 (9 maja 2019r.)

Archiwum numerów

  • Numer 6, 18 kwietnia 2019r.
  • Numer 5, 28 marca 2019r.
  • Numer 4, 14 marca 2019r.
  • Numer 3, 28 lutego 2019r.
  • Numer 2, 7 lutego 2019r.
  • Numer 1, 17 stycznia 2019r.
więcej