Uniwersalna przypowieść

Dwoje starych ludzi postanawia odszukać syna, z którym nie widzieli się od wielu lat, choć podobno mieszka w nieodległej wsi. Brakuje im sił, ale dzielnie pokonują trudy i niedogodności wędrówki. Ich problemem, a także innych mieszkańców wioski, w której żyją, jest zapominanie - brak pamięci o tym, co wydarzyło się wcześniej. Próbują przezwyciężyć tę dolegliwość, a autor, w związku z tym, wprowadza bohaterów w świat fantazji, mitów, legend i baśni.

Akcja toczy się w historycznych czasach, krótko po panowaniu legendarnego króla Artura i rycerzy Okrągłego Stołu, toteż podróż odbywa się w powojennych warunkach, odkrywa wydarzenia z przeszłości, a we wzajemne, dotychczasowe pełne uczucia relacje pary bohaterów wkrada się nieufność. Niespełnione też zostaje ich największe marzenie, aby mając do pokonania przejazd na owianą tajemnicą wyspę, przewoźnik tratwy przewiózł ich razem.
To pełna metafor opowieść o poszukiwaniu prawdy, przebaczaniu, miłości, podkreślająca rolę pamięci w naszym życiu, która może spełniać pozytywną jak i negatywną rolę.

Kazuo Ishiguro - pisarz japońskiego pochodzenia ur. w 1954 roku, od szóstego roku życia zamieszkały w Wielkiej Brytanii. Autor siedmiu powieści (m.in. „Nie opuszczaj mnie”, „Okruchy dnia”, „Pejzaż w kolorze sepii”, „Niepocieszony”) i zbioru opowiadań. W roku 2017 otrzymał literacką Nagrodę Nobla.

Kazuo Ishiguro: Pogrzebany olbrzym. Wyd. Albatros. Warszawa 2017. Wyd. II.

Barbara Solarska
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 17 (6 grudnia 2018r.)

Archiwum numerów

  • Numer 16, 22 listopada 2018r.
  • Numer 15, 29 października 2018r.
  • Numer 14, 11 października 2018r.
  • Numer 13, 28 września 2018r.
  • Numer 12, 13 września 2018r.
  • Numer 11, 23 sierpnia 2018r.
więcej