Saga rodu Timendorferów Anna Feibelsohn

Anna Feibelsohn była jedyną córką Heinricha Samuela Timendorfera i Alwiny z domu Kohn. W 1936 roku, mając 65 lat, spisała swoje wspomnienia, które ukażą się drukiem w październiku.

Anna przyszła na świat 6 września 1871 roku w Katowicach w domu rodziny Zipsów przy Friedrichstrasse 10, gdzie spędziła pierwszych jedenaście lat życia. Po śmierci dziadka Davida Kohna w 1882 roku wraz z rodzicami i rodzeństwem przeprowadziła się do Pszczyny. W Katowicach uczęszczała do prywatnej żydowskiej szkoły elementarnej, działającej przy miejscowej gminie wyznaniowej, natomiast w Pszczynie poszła do trzeciej klasy w Wyższej Szkole dla Dziewcząt, która wówczas mieściła się na tyłach kościoła ewangelickiego. Jak sama wspomina: „Ze względu na ograniczoną liczbę uczniów, zajęcia były prawie indywidualne, ale i tak od razu znalazłam się wśród najlepszych, ponieważ byłam bardzo ambitna, pilna i zawsze zajmowałam pierwsze miejsca”.
W święto Szawuot, 10 czerwca 1886 roku, mając piętnaście lat, wraz z Clarą Simon i Rosalią Freund z Łąki, Anna została konfirmowana w synagodze w Pszczynie. „Po poprzedzających wielomiesięcznych lekcjach religii i historii judaizmu zostałyśmy publicznie przeegzaminowane i pobłogosławione przez rabina dra Marcusa Branna”.
Wspomnienie to jest obecnie jedynym potwierdzeniem praktykowania tego zwyczaju w pszczyńskiej gminie żydowskiej, który wprowadzono do wielu postępowych synagog w Niemczech, wzorując się na konfirmacjach w kościołach protestanckich.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 9 (13 czerwca 2019r.)

Archiwum numerów

  • Numer 8, 23 maja 2019r.
  • Numer 7, 9 maja 2019r.
  • Numer 6, 18 kwietnia 2019r.
  • Numer 5, 28 marca 2019r.
  • Numer 4, 14 marca 2019r.
  • Numer 3, 28 lutego 2019r.
więcej