Pierwszy elektrofiltr kominowy już działa

Do tej pory był wykorzystywany na szeroką skalę w przemyśle i energetyce, teraz to się zmieni. Grupa CZH S.A. zaprezentowała w goczałkowickim Urzędzie Gminy elektrofiltr kominowy przeznaczony dla gospodarstw indywidualnych. Charakteryzuje się łatwym montażem, niewielkimi wymiarami, wysoką skutecznością i niskimi kosztami eksploatacji. Co równie ważne, współpracuje z każdym typem paleniska.

Miejsce pokazu urządzenia nie było przypadkowe, ponieważ gmina Goczałkowice-Zdrój, obok m.in. Tomaszowa Mazowieckiego, Nowego Targu czy też 15 gmin z Żywiecczyzny, przystąpiła do programu pilotażowego ograniczenia niskiej emisji poprzez zastosowanie elektrofiltrów kominowych. Tam też uruchomiono pierwszy taki aparat działający w warunkach rzeczywistych. Lokalizacja została wskazana losowo, pośród niemal 70. Tyle bowiem osób zgłosiło się w Goczałkowicach do programu.
Elektrofiltr kominowy to urządzenie odpylające o niewielkich gabarytach montowane w układzie odprowadzania spalin, które może z powodzeniem ograniczyć emisję pyłu oraz toksycznych zanieczyszczeń. Działanie urządzenia opiera się na wytworzeniu wysokiego napięcia (przy niskim, bezpiecznym natężeniu prądu) na elektrodzie umieszczonej w strumieniu spalin. Ładunki elektryczne przekazane drobinom pyłu sprawiają, że pył przyciągany jest do ścianek urządzenia, gdzie dzięki sile elektrostatycznej zostaje trawle osadzony.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 2 (8 lutego 2018r.)

Archiwum numerów

  • Numer 1, 18 stycznia 2018r.
  • Numer 18, 22 grudnia 2017r.
  • Numer 17, 30 listopada 2017r.
  • Numer 16, 17 listopada 2017r.
  • Numer 15, 25 października 2017r.
  • Numer 14, 16 października 2017r.
więcej