Nowy rozdział w dziejach rezydencji Hochbergów

W pierwszą środę lipca starosta pszczyński, Paweł Sadza i dyrektor Muzeum Zamkowego, Maciej Kluss podpisali akt notarialny, na mocy którego rezydencję myśliwską Hochbergów w Promnicach przekazano bezpłatnie Muzeum Zamkowemu w Pszczynie. Otwiera to nowy rozdział w jej dziejach.

W Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach na specjalnej konferencji prasowej spotkali się z mediami członek zarządu województwa śląskiego, Henryk Mercik, dyrektor Muzeum Zamkowego, Maciej Kluss oraz członek zarządu powiatu pszczyńskiego, Grzegorz Nogły. 
Przejęcie obiektu przez Muzeum Zamkowe pozwoli na rozszerzenie działalności muzealnej i uzupełnienie ekspozycji. - Starania Muzeum Zamkowego w Pszczynie trwały przez kilkanaście lat. Chciałbym, by to był kolejny etap renowacji całego kompleksu. Zameczek wymaga kosztownej modernizacji, ale taka perełka jest tego naprawdę warta. Chciałbym, żeby Promnice były muzeum o charakterze myśliwskim, będą tu realizowane działania muzealne, edukacyjne, zgłębiane tradycje kulinarne. Chcemy kontynuować misję muzeum otwartego, dlatego nie zamykamy się na działalność gastronomiczną i biznesową - mówił podczas konferencji Maciej Kluss.
Zameczek położony jest na cyplu Jeziora Paprocańskiego, w kompleksie leśnym dawnej Puszczy Pszczyńskiej. Wybudowany w 1861 roku, odbudowany po pożarze w 1868 roku, stał się rezydencją myśliwską rodziny Hochbergów. Na zespół zamkowo-parkowy składa się kilka działek, pałacyk oraz kilka innych obiektów, m.in. dawna książęca wozownia i gajówka. Nieruchomości wyceniono na 58 mln zł.
powrót

Więcej znajdziesz w Głosie Pszczyńskim

Aktualny numer

Numer 15 (29 października 2018r.)

Archiwum numerów

  • Numer 14, 11 października 2018r.
  • Numer 13, 28 września 2018r.
  • Numer 12, 13 września 2018r.
  • Numer 11, 23 sierpnia 2018r.
  • Numer 10, 3 sierpnia 2018r.
  • Numer 9, 3 lipca 2018r.
więcej